Výcvik psa, výcvik psov

Nový člen rodiny - Šteniatko

Kúpou šteniatka sa vám podstatne zmení život, preto venujte pozornosť týmto otázkam, odpovedajte na ne pravdivo a úprimne. Veľa nových majiteľov robí zásadnú chybu vo výbere psíka. Vyberá podľa módnych trendov a jeho vzhľadu. Nevenuje pozornosť zásadným otázkam, čím v budúcnosti vznikajú nepríjemné situácie.

Kam so psom?
Dôležité je kde psíka ubytujeme, či bude v domácom vnútornom interiéry, alebo vo vonkajšom prostredí. V oboch prípadoch je dôležité pripraviť priestor pre psíka. V interiéry je dôležité miesto, kde môže psík nerušene odpočívať. Tam mu pripravíme ležadlo. Psík, ktorý bude vo vonkajšom prostredí, potrebuje dobrú zateplenú búdu s predsienkou, poprípade zastrešenú voliéru s búdou.

Dôležité je aby plemeno, ktoré ste si vybrali bolo vhodné do celoročného vonkajšieho prostredia. Preto sa poraďte s odborníkom alebo chovateľom od ktorého si šteniatko donesiete.

Rozdelenie času a pohybu
Je dôležité si uvedomiť, že psíkovi sa musíte venovať každý deň, nedá sa odložiť ako kniha!!! Minimálna je prechádzka 2 krát za deň, kde čas prechádzky by mal trvať aspoň 1 hodinu. Prechádzkou myslíme nielen chodenie, ale aktívna komunikácia so psom cez hračku, hru, cvičenia či behu.

Hlavne majitelia psov, ktorý žijú pri dome s veľkou záhradou majú zaužívane myslieť si, že pes, ktorý pobehuje po záhradke, má absolútne dokonalý výbeh. Opak je pravdou. Psíci väčšinu času čakajú, kedy ich niekto vezme a bude sa mu počas prechádzky venovať, spozná nových štvornohých kamarátov, rôzne nové pachy a podobne. Akonáhle pes padne do stereotipu záhradného vybehávania, upadne do otupelosti, začne robiť neplechu - len aby upútal vašu pozornosť.

Pozor ešte na výber plemena podľa mojích voľno časových aktivít. Ak ste turista, radi behávate, nekupujte plemeno, ktoré nemá k aktivite danosti. Samozrejme to platí aj opačne. Ak nie ste kamarát so športom nekupujte si aktívneho psa, čo potrebuje veľa výbehu.

Ako sa dostať k šteniatku, kde kúpiť a kde nie ?
Na výber šteniatka si nájdite naozaj veľa času, je to nesmierne dôležité z hľadiska spolužitia s vaším novým šteniatkom. Prečo? Určite neriešte výber podľa ceny, tak sa rýchlo dostanete k množiteľom, ktorý pre vidinu zisku investujú do chovu a udržania zdravia zvierat minimum. Chov nie je riadený, čo znamená, že sa kryjú matka zo synom čo je neprípustné z hľadiska dedičného potenciálu a čo sa týka zdravia a psychiky.

Po príchode k chovateľovi si prezrite priestory, kde sú šteniatka ich matka prípadne ostatný psi. Aj čisté koterce a zdravý výzor psov vám veľa napovie.

Ak máte záujem o výstavného jedinca, prípadne jedinca na šport, poproste chovateľa o krátke zhrnutie pováh šteniatok prípadne si so sebou vezmite odborníka.

Nedajte sa oklamať že šteniatko bolo mimo možného počtu zapísania šteniat, prípadne že sučka je čistokrvná, ale nemá skúšky a podobne zavádzania - len aby predali!!!

Aké plemeno?
Tak ako sa už spomínalo skôr, dajte pozor na výber plemena. Nevyberajte podľa trendov módy. Poraďte sa so skúseným kynológom, poprípade sa stretnite s majiteľmi psov plemena, ktorého si chcete zadovážiť. Zamyslite sa, koľko času chcete so psom denne stráviť na vašich aktivitách. Uvedomte si, že psík bude s vami ďalších 8 až 15 rokov.

Ak cena šteniatka nezodpovedá vaším možnostiam, radšej navštívte seriózny útulok a vezmite si šteniatko od nich.

Späť na archív článkov